KONST / Oljemålningar / Oljemålning 9344126
*
nr 934 4126
Harry Wichmann
(1916-1993), Sverige
Oljemålning, Harry Wichmann (1916-1993), pickande hönor, signerad, 64, 48x37
Harry Wichmann, svensk målare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.
Utrop:
500 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:18:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/12 22:07:06
1
150 kr
1/1 13:25:19
2
250 kr
1/1 16:57:50
1
300 kr
8/1 16:42:26
3
350 kr
12/1 00:51:28
4
450 kr
12/1 13:12:38
5
500 kr
12/1 18:13:18
3
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Harry Wichmann
Harry Wichmann, svensk målare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.
Läs mer om Harry Wichmann
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: harry wichmann olja oljemålning oljemålningar pickande hönor svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:56
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:50
-
1037 Oljemålning
Anders Wahlgren. Signerad, daterad 1907, Stockholm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:48
*
Harry Wichmann
Harry Wichmann, svensk målare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.
Läs mer om e-auktion
Läs mer om Harry Wichmann
nr 934 4126
Harry Wichmann
(1916-1993), Sverige
Oljemålning, Harry Wichmann (1916-1993), pickande hönor, signerad, 64, 48x37
Harry Wichmann, svensk målare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/12 22:07:06 | 1 | 150 kr |
1/1 13:25:19 | 2 | 250 kr |
1/1 16:57:50 | 1 | 300 kr |
8/1 16:42:26 | 3 | 350 kr |
12/1 00:51:28 | 4 | 450 kr |
12/1 13:12:38 | 5 | 500 kr |
12/1 18:13:18 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Harry Wichmann
Harry Wichmann, svensk mÃ¥lare, tecknare och grafiker född 1916 i Stockholm, död 1993.Läs mer om Harry Wichmann
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: harry wichmann olja oljemålning oljemålningar pickande hönor svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:16 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:56 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:50 -
1037 Oljemålning
Anders Wahlgren. Signerad, daterad 1907, Stockholm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:48